Prežiť leto bez klimatizácie si vie v súčasnosti predstaviť už málokto. Horúce počasie dokáže poriadne potrápiť ľudský organizmus, najmä ak človek trávi hodiny v neznesiteľnom dusne v uzavretých kancelárskych priestoroch či doma v byte.

 

Ako vybrať klímu, aby bola vykúpením?

 

 

Klimatizácia je v tomto prípade vykúpením. Kto si ju chce zaobstarať, mal by vopred zvážiť viaceré parametre a okolnosti. Klimatizáciu treba vedieť používať, v opačnom prípade hrozia nežiaduce následky v podobe zdravotných ťažkostí. Klimatizačné jednotky sa pritom dnes dajú navyše využívať aj inak než len na chladenie.

 

Najprv priestor, potom watty

 

Vyberať klimatizáciu primárne podľa jednoduchej logiky „čím viac wattov, tým lepšie“ nie je najlepší nápad. Kľúčovým faktorom pri rozhodovaní je totiž priestor, ktorý je potrebné v lete chladiť. „Prvou otázkou, ktorú si treba pri výbere klimatizácie položiť, je, koľko miestností potrebujem vychladiť. Od toho by sa mala odvíjať voľba najlepšieho riešenia,“ radí Vladimír Balaj, energetický audítor alternatívneho dodávateľa energií Magna Energia.

 

Podľa Mareka Tomeša, vedúceho rozvoja produktov a služieb Západoslovenskej energetiky, je pri zvažovaní klimatizácie potrebné posúdiť charakter priestoru, ktorý sa má chladiť. Predovšetkým plochu okien, stien a strechy, ktoré sú v priamom kontakte s vonkajším prostredím. Prípadne aj to, či je objekt zateplený. Ďalšie, už nestavebné faktory, sú napríklad energetická spotreba na štítku, miera hlučnosti alebo prípadné doplnkové funkcionality v podobe peľového filtra, možnosti diaľkového ovládania či smart aplikácie.

 

Neprehliadnite

 

Obchody zámerne chladia ulicu klimatizáciou. Na čo je to dobré?

V lete prúdi studený vzduch z predajní aj na chodníky. Má to prilákať zákazníkov

Triky ako rýchlo vychladiť rozpálené auto aj bez použitia klimatizácie

Pokiaľ treba chladiť jednu miestnosť, podľa V. Balaja je najlepšie využiť split (delený) systém. Pozostáva z jednej vnútornej jednotky, ktorá priestor chladí, a jednej vonkajšej, slúžiacej na odvod teplého vzduchu z miestnosti. „Mnoho ľudí si myslí, že pri klimatizovaní sa prebytočné teplo stratí. No nie je to pravda, teplo musíte dostať z miestnosti von.“

 

 

 

 

 

Ako vyfúknuť teplo

 

Práve odvod prebytočného tepla býva problémom mobilných klimatizácií, ktoré nemajú žiadnu vonkajšiu jednotku, ale iba jednu vnútornú. Mnohí ľudia po nich siahajú počas letnej sezóny, keď sú horúčavy už v plnom prúde. Statické jednotky bývajú vtedy vypredané a predlžujú sa aj dodacie časy ich montáže.

 

V prípade mobilnej klimatizácie sa teplo odvádza von pomerne hrubou hadicou s priemerom približne pätnásť centimetrov. „Ak ju iba vystrčíme z okna, teplý vzduch sa bude vracať do miestnosti. K dispozícii sú síce adaptéry, no tie sú dostupné iba pre okná, ktoré sa otvárajú vysúvaním dohora a na Slovensku nie sú vôbec bežné,“ približuje V. Balaj.

 

Najväčším omylom majiteľov bytov býva umiestnenie klimatizačnej jednotky do chodby s cieľom vychladiť si celé obydlie

Pri mobilnej klimatizácii navyše treba počítať aj s tým, že jej kompresor sa, podobne ako pri chladničke, ohrieva. Zvyšuje tak teplotu vzduchu v miestnosti, ktorý sa klimatizácia snaží vychladiť. Výsledkom potom je, že efektivita mobilných klimatizácií je výrazne nižšia než splitových a z pohľadu dosiahnutia teplotného komfortu môžu zaostávať až o polovicu. Na dosiahnutie rovnakej teploty v izbe sa tak môže minúť až o osemdesiat percent viac elektriny než pri delenej klimatizácii.

 

Mobilná klimatizácia má však aj svoje výhody. Keďže sa ľahko prenáša, možno ju umiestniť kamkoľvek a ochladzovať ňou priestor vo viacerých miestnostiach. Podľa portálu Setri.sk sú pri jej prevádzkovaní minimálne požiadavky na pravidelnú údržbu. Väčšinou nevyžaduje ani odborný servis. Je vhodná tiež do priestorov, ktoré neumožňujú stavebné úpravy alebo sú veľmi komplikované.

 

Napríklad v historických budovách alebo prenajatých priestoroch či bytoch v panelových domoch, v ktorých sú stavebné úpravy finančne aj stavebne náročné. Mobilná klimatizácia zväčša nevyžaduje odbornú montáž. Pred inštaláciou býva zvyčajne nevyhnutné nechať ju istý čas vo zvislej polohe, až potom ju zapnúť.

Mobilná klimatizácia má jednu veľkú výhodu. Ľahko sa prenáša a viete ju umiestniť kamkoľvek chcete. Môžete ňou ochladzovať priestor vo viacerých izbách. Jednoducho si ju prenesiete do tej miestnosti, ktorú v tej chvíli potrebujete ochladiť. Pri jej prevádzkovaní sú minimálne požiadavky na pravidelnú údržbu. Väčšinou sa nevyžaduje ani odborný servis.

Mobilná klimatizácia je ideálna aj do priestorov, ktoré neumožňujú stavebné úpravy, alebo sú veľmi komplikované. Takými sú napríklad historické budovy, alebo prenajaté priestory, či byty v panelových domoch, kedy sú stavebné úpravy finančne i stavebne náročné. Mobilná klimatizácia zväčša nevyžaduje odbornú montáž. Pred inštaláciou je vo väčšine prípadov nevyhnutné nechať ju istý čas vo zvislej polohe, až potom klimatizáciu zapnúť. Na to sme koniec koncov zvyknutý aj u iných spotrebičov.

Nespornou výhodou mobilnej klimatizácie je jednoduchá manipulácia a žiadne stavebné úpravy nutné na jej používanie.

Pri výbere mobilnej klimatizácie berte do úvahy veľkosť ochladzovacieho priestoru, rozsah teploty ako i jej funkcie. Štandardná mobilná klimatizácia v cene od 250,- do 400,- EUR má minimálne tri základné funkcie. Ventilátor, chladenie a odvlhčovač. Bežným štandardom je diaľkové ovládanie a časovač. Keďže u mobilných klimatizácii treba rátať s vyššou hlučnosťou, pri jej kúpe si všímajte aj chladiaci/vykurovací výkon, vzduchový výkon, hlučnosť ako i energetickú triedu. K dispozícii je aj mobilná klimatizácia s tzv. automatickým výparníkom vzduchu. Znamená to, že spolu s teplým vzduchom sa cez hadicu von odvádza ak kondenzovaná voda.

Nevýhodou mobilnej klimatizácie je nutná hadica, ktorá sa pri používaní klimatizácie musí vyviesť von a to buď cez okno, alebo dvere. Hadica je ohybná a je súčasťou každej mobilnej klimatizácie.

Mobilná klimatizácia, či ochladzovač? V čom je rozdiel?

 

Ochladzovače vzduchu sa odporúčajú tam, kde nie je možná nielen inštalácia pevnej, ale ani mobilnej klimatizácie. Nevyžadujú si totiž žiaden vývod mimo klimatizovanú miestnosť.

Je potrebné si však uvedomiť základný rozdiel medzi klimatizáciou a ochladzovačom vzduchu. Mobilná klimatizácia bez odvodu teplého vzduchu von cez hadicu neexistuje. Klimatizácia totiž odvádza teplo z vnútra von. Ochladzovač vzduchu na rozdiel od klimatizácie neodvádza aktívne teplo z miestnosti, ale len pomocou ventilátora a zvlhčovania vzduchu poskytuje subjektívne lepšie tepelné podmienky v miestnosti.

 

Klíma v chodbe nestačí

 

Splitová klimatizácia si na rozdiel od mobilnej vyžaduje montáž. Vonkajšia (kondenzačná) jednotka a vnútorná chladiaca jednotka sú vzájomne prepojené potrubím s izoláciou, ktorá zabraňuje tepelným stratám. Cez potrubie prechádza chladivo meniace sa na chladiacu kvapalinu. Čím je potrubie kratšie, tým sú nižšie energetické nároky a citeľnejšia účinnosť.

 

Vonkajšia časť splitového systému obsahuje kompresor a umiestňuje sa podľa uváženia napríklad na stenu budovy, strechu, balkón a podobne. Vnútorná jednotka sa upevňuje na stenu vo výške približne dva metre od podlahy, aby nefúkala priamo do tváre ľuďom v miestnosti.

 

Ak je potrebné chladiť viac miestností, treba automaticky uvažovať o multisplit systéme, ktorý pozostáva z jednej vonkajšej a viacerých vnútorných jednotiek. Tie môžu byť priznané – nástenné, podstropné, kazetové či parapetné alebo skryté.

 

Najväčším omylom majiteľov bytov či domov podľa V. Balaja býva, ak umiestnia klimatizačnú jednotku do chodby s cieľom vychladiť si celé obydlie. Klimatizácia však vtedy chladí už vychladený vzduch, pričom v ostatných miestnostiach je stále teplo. Z tohto dôvodu by každá z chladených miestností mala disponovať vlastnou klimatizačnou jednotkou. Výnimkou môžu byť otvorené kuchyne, ktoré zvyknú byť v moderných novostavbách prepojené s obývačkou. V takomto prípade je cirkulácia vzduchu dostatočná a jedna jednotka môže stačiť na obe miestnosti.

 

Ako správne používať klimatizáciu

 

Servisujte klimatizáciu minimálne raz za rok, vyhnete sa nepríjemnému zápachu a šíreniu choroboplodných zárodkov.

Prúd vzduchu nesmerujte priamo na seba, ale ideálne pod strop a nechajte ho striedavo klesať. Prúdenie nikdy nesmie byť cítiť ako prievan.

Sledujte vlhkosť vzduchu v miestnosti, aby nebola príliš vysoká alebo nízka. Ideálne by sa mala hýbať v rozmedzí 40 až 60 percent.

Nechlaďte miestnosť do extrémnych rozdielov s vonkajšími teplotami. Telu po prechode z chladného do horúceho prostredia hrozí teplotný šok. Ideálny rozdiel medzi vonkajším prostredím a klimatizovanou miestnosťou by mal byť medzi piatimi až siedmimi stupňami Celzia.

Vetrajte iba vtedy, keď je klimatizácia vypnutá. Vetranie znižuje jej účinok, zároveň sa tak zvyšuje spotreba energie.

Pokiaľ je klimatizácia vybavená inteligentným režimom pre jedného používateľa, využívajte ho, ak je v miestnosti len jeden človek, ušetríte tak náklady na prevádzku.

PRAMEŇ: Nay.sk

 

Chlad aj teplo

 

Aj keď výkon klimatizácie nie je najpodstatnejší parameter, na druhej strane nestojí úplne bokom. Pokiaľ je klimatizácia poddimenzovaná, nebude stíhať vychladiť miestnosť. Bude bežať na maximum, čo negatívne ovplyvňuje jej životnosť a tlačí na prevádzkové náklady. „Dostatočne výkonná jednotka vychladí priestor za kratší čas a následne sa sama ,stíši‘, vďaka čomu môžete ušetriť,“ konštatuje V. Balaj.

 

Pre miestnosť s rozmermi päť krát štyri metre expert z Magna Energia odporúča klimatizáciu s chladiacim výkonom minimálne 1 600 wattov. V prípade menšej spálne s rozmermi štyri krát tri metre postačí tisícwattové zariadenie.

 

Klimatizácia nemusí slúžiť len počas leta. Výhodou je, ak dokáže aj vykúriť obydlie v období, keď najmä nočné teploty klesajú k bodu mrazu, no cez deň býva relatívne teplo. Pri správnom dimenzovaní sa takýto typ klimatizácie hodí aj na celoročné vykurovanie v hoteloch, kanceláriách, skladoch, výrobných priestoroch či rodinných domoch.

 

Úspornosť klimatizácie sa dá vyčítať z parametra EER/SEER, ktorý odzrkadľuje, aký chladiaci výkon dokáže zo spotrebovanej elektriny vyprodukovať. Pokiaľ klimatizácia aj vykuruje, princíp je rovnaký, no ukazovateľ sa označuje COP/SCOP. V oboch prípadoch platí, že čím je koeficient vyšší, tým je klimatizácia z hľadiska spotreby efektívnejšia.

 

Komfort za desiatky eur

 

Mnohí ľudia sa klimatizácii vyhýbajú. Časť sa bojí o zdravie, iných zasa odrádzajú vysoké účty za elektrinu. Rozumným klimatizovaním však obavy možno rozptýliť. „Byty netreba chladiť na príliš nízku teplotu, aby sa organizmus vyhol teplotným šokom. To sa zároveň prejaví aj na spotrebe,“ pripomína V. Balaj.

 

Pri priemernom trojizbovom byte s výmerou 80 štvorcových metrov môže spotreba elektriny na pohon klimatizácie podľa neho dosiahnuť približne 360 kilowatthodín ročne. Vo finančnom vyjadrení pri priemernej cene za kilowatt to vychádza na 48 eur v prípade, že klimatizácia sa využíva dvadsať dní do mesiaca a teplota sa znižuje v priemere o deväť stupňov Celzia.

 

Podľa M. Tomeša sa náklady na používanie klimatizácie líšia v závislosti od intenzity jej používania a počasia v danom roku. V každom prípade by sa mali pohybovať medzi štyridsiatimi a šesťdesiatimi eurami za rok. „Určite však neodporúčame šetriť na servise a čistení klimatizácie, čo tiež predstavuje náklady,“ upozorňuje M. Tomeš.

 

Interiér sa dá v rámci možností vychladiť počas horúceho leta aj bez klimatizácie. V prvom rade je potrebné minimalizovať zdroje tepla – zatemniť okná proti priamemu slnečnému žiareniu, vetrať ráno alebo večer, keď je vonkajšia teplota o niečo nižšia ako cez deň. „Tým, ktorí ešte nemajú zateplené svoje domy alebo byty, určite odporúčame tak urobiť, pretože aj na udržiavanie vyrovnanejšej izbovej teploty je vhodné práve zateplenie,“ hovorí špecialistka komunikácie Východoslovenskej energetiky Katarína Šulíková. Lepšej klíme v okolí domu pomôže podľa M. Tomeša aj výsadba stromov, rastlín a vodné prvky.

 

Sprievodca pri výbere klimatizácie

 

  1. Premyslite si, či klimatizáciou chcete len ochladzovať priestor alebo ju využijete aj na vykurovanie.

 

  1. Zvážte druh stavby, v ktorej budete klimatizovať, počet miestností, množstvo okien, počet ľudí, ktorí sú prítomní počas dňa, prítomnosť ďalších vykurovacích telies a podobne.

 

  1. Vypočítajte si objem miestnosti (vynásobte výšku, šírku a dĺžku v metroch) – sú to smerodajné údaje pre predajcu.

 

  1. Myslite aj na odvod kondenzovanej vody z vonkajšej jednotky. Ideálne je umiestnenie nad odtokovým žľabom, trávnatou plochou, prípadne do väčšej nádoby. Dbajte na to, aby kvapkajúca voda nesmerovala napríklad priamo susedovi na balkón.

 

  1. Dohliadnite, aby vzdialenosť medzi vonkajšou a vnútornou jednotkou bola čo najkratšia. Inak sa inštalácia môže predražiť, následne môžu byť vyššie tiež náklady na spotrebovanú elektrinu. Kratšia prepojovacia trasa uľahčuje prípadné servisné opravy. Prijateľná vzdialenosť pre domáce a kancelárske klímy je do desať metrov.

 

  1. Nezabudnite, že klimatizácia na svoj chod potrebuje elektrický zdroj – myslite na to pred inštaláciou.

 

  1. Nevyberajte výhradne podľa ceny, zvážte aj návratnosť vstupných investícií z pohľadu ceny za spotrebovanú energiu.

 

  1. Dbajte, aby hlučnosť klimatizácie najmä v denných obývacích miestnostiach či v spálňach bola minimálna. Výrazne by mohla rušiť pohodu a zdravý spánok.

 

  1. S rastúcim výkonom klimatizácie sa zvyšuje aj jej hluk. Preto nekupujte lacné a pochybné klimatizácie bez certifikácií, ale rozhliadnite sa po kvalitnom zariadení s invertorom, pretože ten pracuje výkonne a takmer nehlučne.

 

  1. Ak potrebujete ochladiť miestnosť s objemom zhruba 50 kubických metrov, postačí klimatizácia s chladiacim výkonom dva kilowatty (kW). V prípade väčšej miestnosti s 300 kubíkmi je už potrebný výkon okolo 10 kW.

 

 

 

 

 

Zdroj: Profimedia.cz

 

Americký vynález

 

Za otca klimatizácie sa považuje Willis Haviland Carrier, strojný inžinier a vynálezca z New Yorku. V roku 1902 uviedol do prevádzky klimatizačné zariadenie pod názvom ATA (Apparatus for Treating Air – zariadenie na úpravu vzduchu) pre potreby tlačiarne v Brooklyne. Papier, ktorý používala, sa krčil pre vysokú teplotu i vlhkosť vzduchu a farby zle schli. W. Carrier vymyslel systém, v ktorom sa vzduch vháňal k stočeným rúrkam so studenou vodou. Na nich sa zrážali vodné pary a tak ochladzovali okolitý vzduch. O pár rokov neskôr sa názov zariadenia zmenil na AC (Air Conditioning – klimatizácia).

 

Postupom času ho začali používať americké továrne či novo zakladané biografy. Koncom 20. rokov boli klimatizáciou vybavené priestory amerického Kongresu a Bieleho domu. Počas druhej svetovej vojny sa masívne využívala vo vojenských výrobných závodoch, po vojne nastal jej rozmach najmä v amerických domácnostiach. V roku 1969 sa chladiaca technológia dostala na Mesiac. Súčasťou skafandra kozmonautov bola aj mobilná klimatizácia upravujúca vzduch v jeho vnútri. Z firmy Carrier Corporation (súčasť United Technologies Corporation), ktorú W. Carrier zakladal, je v súčasnosti jeden z najväčších svetových výrobcov klimatizačných systémov.